Sociale

SOS/ Fierza mbulohet nga mbeturinat (video)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:17 - 22/04/19 |
ro ot

Mbetje plastike, qese plastmasi, drurë e deri mbetje spitalore, kanë mbuluar Liqenin e Fierzës. Në pamjet që sjell AbcNews shihen dhe varkat e peshkimit që peshkojnë mes mbetjeve.


Në dy periudhat e vitit në pranverë dhe në vjeshtë ka prurje të shumta në liqenin e Fierzës. Drin i Bardhë e Drin i Zi, dy lumenjtë kryesorë që e furnizojnë liqenin marrin me vete ç’të gjejnë përpara. Të dy lumenjtë burimet dhe pjesën më të madhe të shtratit të tyre e kanë jashtë territorit të Shqipërisë e që përshkojnë qytete të tëra të Kosovës si Peja, Deçani, Istogu, Gjakova e rrethinat e Prizrenit.


Një popullsi që kalon thuajse gjysmë milionë banorë, pa llogaritur Drinin e Zi që kalon në Maqedoninë e Veriut. Në Kukës thonë se e kanë të pamundur të menaxhojnë situatën. Ndërsa institucionet e tjera shtetërore duken të pashqetësuar para këtij “SOS”-i mjedisor.


1
Etiketa: , , ,

Pas