Aktualitet

“Sot amerikanët, nesër jeta juaj në rrezik”, Hassan Rouhani paralajmëron europianët


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:42 - 15/01/20 |
mapo.al

Presidenti iranian Hassan Rouhani u ka thënë fuqive të huaja që të tërhiqnin forcat e tyre nga Lindja e Mesme, duke paralajmëruar se ata “mund të jenë në rrezik” nëse ata mbeten në rajon.


Këtë radhë ai nuk ka kërcënuar vetëm amerikanët por edhe Europën duke thënë se edhe ushtritë e shteteve të saj mund të jenë ‘nesër në rrezik’.


“Sot, ushtari amerikan është në rrezik, nesër ushtari evropian mund të jetë në rrezik,” tha Hassan Rouhani në fjalimet televizive të Mërkurën, pa e sqaruar.

Vërejtjet e presidentit iranian vijnë pasi Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania sfiduan Teheranin për thyerjen e kufijve të marrëveshjes bërthamore.Rouhani hodhi poshtë një propozim për një ‘marrëveshje të re’ me Trump që synon zgjidhjen e një mosmarrëveshje bërthamore midis Uashingtonit dhe Teheranit


Komente erdhën një ditë pasi Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania sfiduan Teheranin për thyerjen e kufijve të një marrëveshje të madhe bërthamore të nënshkruar në 2015 midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore.

Lexo edhe :  Europa dhe lufta për lirinë e shtypit

Kombet evropiane njoftuan të martën se ata shkaktuan mekanizmin e mosmarrëveshjeve të parashikuar në marrëveshjen historike, në mënyrë që të detyrojnë Teheranin të respektojë angazhimet e tij në bazë të marrëveshjes, i njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), nga i cili Presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq njëanshëm në vitin 2018.

Komentet e Rouhani shënojnë herën e parë që ai ka kërcënuar vendet evropiane mes tensioneve të ngritura me SHBA.

Fërkimi në rajon u përshkallëzua muajt e fundit pas një seri sulmesh në rajonin e Gjirit për të cilat Uashingtoni fajësoi Iranin dhe përfaqësuesit e tij, për mohimet iraniane. Frika nga një luftë gjithëpërfshirëse u shfaq më herët në janar pasi një sulm ajror amerikan vrau komandantin e lartë ushtarak iranian Qassem Soleimani në Bagdad, duke shkaktuar sulme hakmarrëse raketash iraniane kundër objektivave amerikane në Irak.

/Burimi: Aljazeera/

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas