Aktualitet

Sot është ditëlindja e Maradonës, futbolli argjentinas e kthen në “festë”!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:26 - 30/10/21 |
mapo.al

Diego Maradona, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor 2020 për shkak të insuficiencës kardiake, këtë të shtunë do të ketë të paktën katër homazhe, ndër të cilat do të veçohen Argentinos Juniors, me praninë e ish-yjeve të kombëtares së futbollit argjentinas.


Ngjarja në stadiumin Diego Maradona do të fillojë në orën 19:00. dhe do të zgjasë rreth dy orë, siç është njoftuar nga organizatorët.


Në parim, do të luhet një ndeshje me nga dy pjesë 15-minutëshe mes yjeve të Argjentinës së vitit 1978, 1986 dhe të tjerëve që ndanë një ekip me Maradonën. Ata që kanë konfirmuar pjesmarrjen janë Sergio Goycochea, Héctor Enrique, Sergio Batista, Oscar Garré, Claudio Caniggia dhe Oscar Ruggeri, ndër të tjerë.Përveç kësaj do të prezantohet edhe Los Cebollitas, skuadra ku Maradona ka qenë pjesë e fëmijërisë së tij dhe me të cilën kanë fituar disa kampionate. Të gjithë do të kenë fanellën e Argjentinës me një mesazh në shpinë.
Argentinos Juniors kishte hyrje falas sepse “Maradona është futbolli”, tha presidenti Cristian Malaspina në konferencën për shtyp të martën e kaluar dhe për këtë arsye stadium do të lejohet të mbushet në 50% të kapacitetit të stadiumit.“Ne jemi të lumtur të bëjmë këtë nderim për Diegon, sepse kjo është dhe do të jetë shtëpia e tij përgjithmonë,” tha një Malaspina i emocionuar në konferencën për shtyp të mbajtur në një dhomë të rimodeluar me imazhe të ndryshme të numrit “10”-të në rininë e tij.

“Ne duam të festojmë ditëlindjen e Diego-s aty ku ai ka lindur, kështu që me siguri ky homazh do të përsëritet përgjithmonë. Gjithçka që bëjmë për Diegon është shumë pak, krahasuar me atë që ai i dha futbollit tonë dhe klubit tonë. Është e vështirë për ne të harrojmë atë dhe cfarë ndodhi me të”, u shpreh udhëheqësi.

Biletat do të shiten në pika të ndryshme shpërndarjeje dhe të gjitha të dhuruara do të përdoren për Projektin “Ser Semillero”, i promovuar nga Fundación Social Argentinos Juniors.

“Argentinos” ishte shtëpia e Maradonës që në ditën e parë, por Boca, dashuria në jetë, ka përgatitur tashmë në dyqanet e saj një abonim me mesazhin “Diego i përjetshëm” për atë që do të jetë takimi në orën 20.30 me klubin Gimnasia dhe Esgrima La Plata, që e shoqëroi yllin argjentinas deri në ditën e vdekjes së tij.

Pikërisht kundër Boca-s dhe në La Bombonera ishte takimi i fundit i Maradonës me publikun në një stadium, më 7 mars 2020, kur Boca ishte kampione, para periudhës së izolimit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Lo de Boca do të zhvillohet në kuadër të njohjes së Ligës Profesionale të Futbollit (LPF), e cila do të ndërpresë të gjitha ndeshjet në minutën e 10-të të pjesës së parë në përkujtim të figurës së tij.

Në këto linja, Federat e Futbollit Argjentinase (AFA) prodhoi shiritat e kapitenit për Maradona për t’u veshur në të gjitha kategoritë gjatë ndeshjeve të fundjavës. Ata do të jenë blu e bardhë, me fytyrën e Maradonës.

Një tjetër homazh për Maradonën do të kryhet nga “klubet e të pastrehëve” nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 14:00 të shtunën në ish-qytetin sportiv të Boca Juniors. Aktiviteti, i cili do të përbëhet nga një klinikë sportive, me mostra dhe ekspozita të ndryshme, do të mbahet në “Av. España 2,040 në Costanera Sur” në përkujtim të asaj që do të ishte një ditëlindje e re për Maradonën, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor.

Për më tepër, për të pranishmit do të shpërndahen një set me komplete sportive, siç raportohet nga organizata. ““Klubet e të pastrehëve” do të thotë një mundësi për të hyrë në sport dhe një hapësirë ​​shumë e rëndësishme për përfshirje për djemtë, vajzat dhe të rinjtë nga lagjet e njohura të qytetit të Buenos Aires”, shpjeguan ata në thirrje.

LPF dhe AFA, me Diegon

Liga Profesioniste listoi veprimet e mëposhtme që do të përsëriten gjatë datës 19 të turneut lokal:

10 minuta pas startit të ndeshjes, gjyqtari do të ndalojë veprimet dhe do të fillojë një minutë duartrokitje/ovacione, për të festuar lindjen e Maradonës.

Gjatë atij minutë homazhi, një imazh ikonë i Diego Armando Maradona do të ekspozohet në stadiume me ekrane gjigante. Pranë atij imazhi do të lexohet “Diego Armando Maradona – 1960 – ∞”.

Nga altoparlantët e stadiumeve, gjatë asaj minute do të dëgjohen vargjet e këngës së Rodrigo Bueno kushtuar Maradonës.

AFA caktoi dorëzimin e byzylykëve me imazhin e Maradonës në një sfond blu të hapur dhe të bardhë.

Përveç kësaj, do të shpërndajë bluza me një siluetë ikonike të Dhjetës në të gjitha kampuset, në mënyrë që skuadrat të mund të dalin në fushë me atë veshje.

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas