Aktualitet

Sot në Shkodër/ Rama: Mbase kanë në plan përsëritjen e 2 Prillit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:38 - 20/06/19 |
ro ot

Kryeministri Edi Rama ka bërë një deklaratë të fortë sot në Parlament. Ai ka krahasuar situatën e sotme me masakrën e komunistëve ndaj protestuesve demokratë më 2 Prill 1991 në Shkodër, ku u vranë 4 persona. Duke komentuar vendimin e kryebashkiakes, Voltana Ademi, për të mos i dhënë leje PS-së të zhvillojë miting sot pasdite në Shkodër, Rama deklaroi se do të shkojë në Shkodër edhe pse mund të jetë planifikuar një 2 prill i dytë.


Deklarata e Ramës në Parlament:


Sot kemi planifikuar takimin elektoral në Shkodër. Për herë të parë që nga vitit 1991 qysh se kemi nisur fushatën elektorale rishfaqet fenomeni i dëshpëruar në shëmtinë e vet i anti-mintingjashëve. Ka pasur Shqipëria dhe momente të rënda realisht por ka pasur konsensus mes forcave politike që nuk pengohet aktiviteti i tjetrit. Enveristët fanatikë të 91-shit që përpiqeshin në grahmat e fundit të enverizmit institucional t’i zinin rrugën partisë së sapolindur demokratike sot rishfaqen në grahmat e asaj partie që ka humbur totalisht busullën dhe sensin e misionit për të cilin lindi dhe që rrogëtarët e paguar nga taksat në nivelin vendor u përdor njësoj siç përdorte asokohe Partia e vjetër e Punës disa falanga njerëzish pa të ardhme. Ajo që është e trishtueshme është fakti se njësoj si në atë kohë kjo përpjekje nuk ka as shumicën e shqiptarëve dhe asnjë mik dhe partner ndërkombëtar në krah. Përkundrazi, njësoj si shumica dërrmuese e shqiptarëve dhe partnerët janë vendosmërisht kundër gjithë kësaj që ndodh. A nuk ju kujton kjo Haxhi Qamilin kur thoshte sa të kem Kavajën dhe Shijakun unë nuk (ai thoshte një fjalë që nuk është vendi për ta thënë) nuk pyes për Francën dhe Anglinë.

Lexo edhe :  Basha, 4 herë më shumë audiencë se Rama në rrjete sociale


Pjesë trishtuese është përdorimi i nëpunësve, i policëve bashkiakë që po humbasin të drejtën që të punojnë për shtetin, janë në shkelje flagrante të ligjeve. Janë në shkelje të ligjeve dhe pse në këtë farsë mund të ndihen të imunizuar nga ligji. Jeta vijon edhe pas 30 qershorit. Mbase plani është për të bërë një 2 Prill tjetër sot pasdite në Shkodër, pasi historia ka ndryshuar por asgjë nuk ka ndryshuar në vizion, qasjen dhe metodën në kokën e atij që është lideri suprem i PD-së. Ai që është në zyrën e Presidentit po i hedh benzinë zjarrit.


HISTORI/ MASAKRA E 2 PRILLIT 1991


Pas zgjedhjeve të marsit 1991, edhe pse ishte rrëzuar busti i Enver Hoxhës në Tiranë disa muaj para, shteti autoritar vazhdonte të ishte në këmbë. Katër viktima e dhjetëra të plagosur ishin pasojat e plumbave të forcave policore drejt turmës që protestonte. Bujar Bishanaku, Arben Broci, Nazmi Kryeziu dhe Besnik Ceka ishin të vrarët e asaj dite. Protestuesit mësynë godinën e Komitetit Qendror të Partisë së Punës dhe që andej hidhnin dokumentet nga dritaret në oborr. Disave prej tyre iu vu flaka, ndërsa të tjera u grisën e u shkelën me këmbë. Ministër i Brendshëm në atë kohë, ishte kryetari aktual i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi.


Etiketa: , , ,

Pas