Kryesore

Sot në suplimentin ‘MAPO UNIVERSITET’: Si janë rankuar universitetet e botës për vitin 2018

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:47 - 20/08/18 |
mapo.al

Suplimenti javor “Mapo Universitet” trajton në këtë numër një pasqyrë të gjerë të rankimit të universiteteve të të gjithë botës dhe në veçanti të Europës.


Aty janë të klasifikuara nga i pari deri tek i fundit universitetet më të mira të botës për vitin 2018, si dhe detaje nga bërja e këtij klasifikimi.Në këtë special janë renditur edhe degët më të rëndisishme të këtyre universiteve dhe specifikat që ato kanë.


Shumë studentë në botë përdorin rankimin e universiteteve për të marrë një tablo më të qartë rreth tyre siç mund të jetë akreditimi, financimi, rekrutimi i pedagogëve etj.

Ekzistojnë tri sisteme serioze në botë të rankimit universitar që marrin një qasje globale. Ato janë QS “World University Ranking”; Times Higher Education; Academic Ranking of World Universities (ARWU) – shpesh referohet si renditja e “Shanghai Jiao Tong” pasi të dhënat përpunohen nga një njësi në Universitetin Shanghai Jiao Tong).

Rankimi akademik 2018 i universiteteve botërore (ARWU) ose i njohur ndryshe si “Rankimi i Shanghait” është bërë publik javën e shkuar nga Shanghai Ranking Consultancy.

Për më shumë informacion rreth këtij lajmi ju ftojmë që të lexoni këtë supliment javor në gazetën “Mapo”./Mapo.al/

http://www.mapo.al/renditja-e-shanghait-per-universitetet-e-botes/

http://www.mapo.al/universitetet-europiane-njohin-renie-ne-rankimin-boteror-te-2018/

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas