fbpx

Aktualitet

Sot zgjidhet Presidenti i KE, Ursula von der Leyen i duhen 374 vota

               Publikuar në : 13:52 - 16/07/19 |
mapo.al

Ursula von der Leyen i ka dhënë përgjigje pozitive një prej kërkesave të grupit S&D, për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropian.


Sipas televizionit maqedonas “Telma”, Von der Leyen është shprehur se si kryetare e Komisionit Evropian do të mbështesë hapjen e negociatave për dy shtetet ballkanike.Aktualisht në Parlamentin Evropian po zhvillohet diskutimi për kandidaturën e Ursula von der Leyen. Ajo nuk ka konkurrentë në synimin për t’u emëruar në krye të institucionit të rëndësishëm të BE-së.


374 vota i duhet gjermanes për të pasuar Jean-Claude Juncker në krye të KE-së.


Etiketa: , , ,

Pas