Aktualitet

Spanja shënon nivelin më të ulët të papunësisë nga viti 1996 (Shifrat)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:24 - 02/06/21 |
mapo.al

Ministria e Punës në Spanjë ka thënë të mërkurën se shkalla e papunësisë në këtë shtet ka rënë në nivel historik, prej kur ka nisur mbledhja e të dhënave më 1996.


Numri i personave të regjistruar si të papunë ka rënë për 129,378 muajin e kaluar, ndërsa në prill për 39,012.


Shifra e të papunëve aktualisht arrin në 3.78 milionë.Të dhënat kanë treguar se shifra e personave të papunë ka rënë në të gjitha fushat, përfshirë industrinë e prodhimit, bujqësinë dhe ndërtimin.
Edhe shifra e personave të papunë të moshës nën 25 vjeç ka rënë për 9.27 për qind, në krahasim me muajin paraprak./REL/1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas