Aktualitet

“S’ta rregullojmë shtëpinë, po s’na dhe votën”-Invalidi denoncon Bashkinë Kamëz


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:02 - 06/04/21 |
mapo.al

“Erdhën ata të bashkisë, panë fasadën e shtëpisë që ishte lyer me blu dhe më thanë; na e jep votën ne që të të rregullojmë shtëpinë” – kështu e nis bisedën Hamid Skala, banues në Zall-Mner me Flamur Nokën.

Shtëpia e familjes Skala është dëmtuar shumë nga tërmeti i vitit 2019, por bashkia është kujtuar për ta, vetëm kur u ka kërkuar votën. Kryfamiljari merr një pension invaliditeti prej 6 mijë lekësh, ndërkohë që vetëm ilaçet që duhet të marrë kushtojnë 10 mijë lekë.


Nëse nuk na jep votën, shtëpia nuk do të të rregullohet, sepse edhe pas datës 25 prill ne do të vazhdojmë të jemi në pushtet, më thanë përfaqësuesit e bashkisë së Rakip Sulit” – vijoi Skala

Ky është një realitet i papranueshëm. Nuk mundet që kryetari i Bashkisë së Kamzës që e ka për detyrë të të shërbejë dhe t’u gjendet pranë të gjithë qytetarëve, të vijë dhe të bëjë diferencim.Lexo edhe :  Qytetari: Mora 200 mijë për 4 vota, Edi Rama i fitoi zgjedhjet me lekë

Pak metra më tutje një tjetër shtëpi është ndërtuar, sepse mbështesin Rilindjen, ndërkohë që Skalës i bëjnë presion për votën.


Kjo është fytyra e Rilindjes. Ndaj, më 25 prill duhet ta ndryshojmë këtë situatë. Ky diskriminim, kjo pabarazi, kjo dhunë dhe ky terror ndaj qytetarëve duhet të marrë fund.” – u shpreh Noka.

Drejtuesi politik, denoncoi edhe një krim elektoral të Rilindjes, duke deklaruar se në Kamëz janë përfshirë në listën e rindërtimit 2500 familje, shtëpi që nuk kanë pësuar asnjë dëmtim nga tërmeti.

Kjo bëhet për të shpërblyer mbështetësit e Rilindjes, ose si një tentativë për ta blerë votën. “Koha e horrave do të marrë fund më datë 25 prill” – e siguroi qytetarin Noka.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas