Aktualitet

Stadiumet bosh, por Japonia gjen zgjidhjen si të ndihmoni skuadrën nga aplikacioni
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:07 - 27/05/20 |
mapo.al

(CNN) Me tifozët e ndaluar nga stadiumet për shkak të kufizimeve të koronavirusit, organet sportive në të gjithë botën po mundohen se si të krijojnë atmosferë në ndeshje, dhe krijuesit e një aplikacioni të ri mendojnë se kanë përgjigjen.


Sistemi “Remote Cheerer mundësuar nga Sound UD” është bërë nga Yamaha dhe transmeton brohoritje, boos dhe thirrje nga shtëpitë e përdoruesve në stadium përmes internetit, sipas një njoftimi për shtyp.


Tifozët shtypin butonat në një aplikacion për të bërë të njohur ndjenjat e tyre përmes folësve të vendosur rreth stadiumit, duke zëvendësuar zhurmën e zakonshme të turmës.Përdoruesit mund të zgjedhin nga cila zonë e stadiumit transmetohet zhurma e tyre, dhe ka zona të ndara për secilin ekip që ta bëjnë atmosferën sa më realiste të jetë e mundur.


Më 13 maj, Yamaha testoi sistemin në Stadiumin ECOPA Shizuoka 50,000 vendësh të Japonisë, një nga më të mëdhenjtë në vend dhe shtëpia e klubeve më të famëshme të futbollit Júbilo Iwata dhe Shimizu S-Pulse.


Prova e bërë, ishte e para herë që “Remote Cheerer” kishte testuar në një vend dhe Yamaha tha se do të vazhdojë ta zhvillojë atë.

Me mundësinë e ndeshjeve pa spektatorë dhe kufizime për të brohoritur në mendje, unë mendoj se ky sistem do të inkurajojë lojtarët në fushë duke i bërë ata të ndjehen sikur tifozët dhe mbështetësit e tyre janë afër“, tha Hiromi Yanagihara, nga sektori i strategjisë së biznesit të Jobilo, në njoftimim për shtyp.

Ekipet sportive në Japoni po përgatiten të kthehen në fushë pasi Kryeministri Shinzo Abe i dha fund gjëndjes së jashtëzakonshëme në mbarë vendin të hënën, një javë më herët nga sa ishte planifikuar fillimisht.


Liga e Baseballit, Nippon Professional Baseball do të fillojë të luajë më 19 korrik dhe futbolli J.League pritet të kthehet disa javë më vonë, sipas Reuters.

Përpjekje të tjera për të rikrijuar atmosferën e stadiumit pa tifozët kanë pasur disa probleme.
Ekipi i futbollit të Koresë së Jugut FC Seul u gjobit me 100 milion won koreanë (rreth 81,000 dollarë us) pasi u akuzua se vendosi kukulla seksi në stendat e saj për të shtuar atmosferën gjatë një ndeshje të mbyllur.

Disa nga kukullat ishin të pozuara dhe krijonin shenja për një kompani që bën kukulla seksi, dhe fansat theksuan se ato dukeshin si kukulla për të rritur dhe jo manekina.
FC Seul u kërkoi falje tifozëve dhe i tha CNN se do ta “pranojë me përulje” gjobën.

Përshtatur nga: CNN


Etiketa: , , ,

Pas