Aktualitet

Studimi – Asnjëherë mos pini kafe me stomakun bosh, ja çfarë ndodh


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:57 - 26/07/21 |
mapo.al

Kafeja e mëngjesit është një zakon për shumë njerëz sapo zgjohen. Një zakon jo aq i mirë, sipas ekspertëve. Ata thonë se nuk duhet ta pini kurrë kafen me stomak bosh.


Një studim ekzaminoi efektin e gjumit të përhershëm dhe të kafesë në mëngjes në një numër indikatorësh të ndryshëm metabolikë.


Studimi tregoi se kafeja e fortë e konsumuar para mëngjesit rriti ngarkesën glikemike pas ngrënies me rreth 50%.“Ta themi thjesht, kontrolli ynë i sheqerit në gjak dobësohet kur gjëja e parë që bie në kontakt me trupin tonë është kafeja, veçanërisht pas një gjumi jo të mirë.”, tha profesori James Betts.1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas