Aktualitet

Studimi britanik: Shtyrja e dozës së dytë të vaksinë shpëton më shumë jetë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:44 - 16/05/21 |
mapo.al

Shtyrja e dozës së dytë të vaksinave Pfizer / BioNTech ose Moderna siç ka bërë Mbretëria e Bashkuar mund të shpëtojë jetë, sipas një studimi të SHBA-së që sugjeron se vendet e tjera që luftojnë për të imunizuar popullsinë mund të miratojnë strategjinë.


Dozat e dyta të vaksinave merren brenda tre deri në katër javë pas dozës së parë. Mbretëria e Bashkuar zgjodhi një vonesë 12-javëshe midis dozave në një përpjekje për të siguruar që sa më shumë njerëz të vaksinoheshin sa më shpejt.


Provat imunologjike kanë treguar një mbrojtje të lartë nga një dozë, deri në rreth 80% si me Pfizer ashtu edhe me Moderna-n, të cilat janë vaksina të prodhuara në mënyrë të ngjashme.Ekzistojnë gjithashtu prova nga programi i imunizimit të Mbretërisë së Bashkuar që njerëzit që kanë bërë një dozë të vetme të vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer nuk kanë shumë rrezik të infektohen me Covid.

Lexo edhe :  Top Channel i kërkon punonjësve vaksinim me detyrim


Studimi amerikan nga shkencëtarët në Mayo Clinic modelon efektin e vonesës së dozave të dyta të vaksinave Pfizer dhe Moderna në popullatat ku përhapja e vaksinave është e ngadaltë për shkak të mungesave globale.Dr. Peter English, një konsulent në pension në kontrollin e sëmundjeve ngjitëse, tha se studimi demonstroi se vonimi i dozës së dytë në të gjithë botën do të kontrollonte sëmundjen më shpejt dhe do të parandalonte që të shfaqeshin variante të tjera.

1


Etiketa: , ,

Pas