Bota

Studimi/ Dobitë e ushtrimeve aerobike për trurin dhe zemrën


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:12 - 24/11/21 |
ro ot

Dëshironi një mënyrë natyrale për të përmirësuar kujtesën dhe për ta mbrojtur trurin nga sëmundjet që ndërlidhen me moshën? Atëherë, lëvizni.


Një numër i madh i hulumtimeve, duke përfshirë edhe disa studime të këtij viti, sugjerojnë se çdo lloj i ushtrimeve fizike që jua rrit pulsin e zemrës dhe ju nxitë të lëvizni dhe djersiteni për një periudhë të konsiderueshme kohore – pra ushtrimet aerobike – kanë ndikime të mëdha në trurin e njeriut.


Ushtrimet aerobike, sipas shkencëtarëve, janë të mira për trurin po aq sa janë të mira për zemrën.Ndonëse disa prej përfitimeve të ushtrimeve fizike mund të jenë të menjëhershme, si rritja e përqendrimit, përmirësimi i kujtesës marrin disa javë kohë për t’i vërejtur.
Kjo do të thotë se lloji më i mirë i fitnesit për mendjen tuaj është çdo lloj ushtrimi aerobik që mund të bëni rregullisht dhe vazhdimisht për të paktën 45 minuta.

Lexo edhe :  Shenjat që tregojnë se trupit i duhet të pushojë dhe çlodhet


5


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas