Aktualitet

Studimi i ri/ Disa njerëz më të mbrojtur nga Covid-19 pasi kanë një…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:35 - 28/09/21 |
mapo.al

Disa njerëz posedojnë një version të një gjeni i cili potencialisht mund të frenojë virusin që shkakton Covid-19. Ky është rezultati që ka arritur një studim. Gjetjet ofrojnë një shpjegim pse disa njerëz kanë mbrojtje më të mirë natyrore kundër infeksionit serioz Sars-CoV-2, thonë shkencëtarët.


Shkencëtarët thonë se përgjigjet antivirale janë më të mira tek njerëzit që kanë një version më të “mbrojtur” të gjenit OAS1, ndërsa të tjerët kanë një version i cili nuk arrin të zbulojë virusin.


“Por nëse variantet e reja mësojnë të shmangin mbrojtjen e ofruar nga gjeni ato mund të bëhen “thelbësisht më patogjene dhe të transmetueshme në popullatat e pavaksinuara”, thonë ekspertët.Studimi është botuar në revistën Science dhe është rezultat i punës së udhëhequr nga Qendra për Kërkimin e Viruseve nga MRC-University of Glasgow.
1
Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas