Aktualitet

Studimi: Koronavirusi preferon të ftohtin e thatë, muajt e ardhshëm rrezikon hemisfera jugore

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:33 - 05/04/20 |
mapo.al

Koronovirusi preferon të ftohtin e thatë, ndërsa përhapet më pak në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa. Dy studiues italianë, Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milanos, e zbuluan këtë, duke studiuar marrëdhëniet midis rasteve Covid-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale.


Rezultatet, të shpërndara në faqen e internetit medRxix, ngrenë nivelin e alarmit për rajone të mëdha të hemisferës jugore të botës (përfshirë Amerikën e Jugut, Afrikën e Jugut, Australinë dhe Zelandën e Re), ku pandemia mund të goditej më rëndë gjatë muajve të ardhshëm.


Kujdesi duhet të mbetet shumë i lartë, sepse virusi SarsCoV2 është një armik veçanërisht i fshehtë: ai është në të vërtetë i aftë të replikojë veten në traktin e sipërm të frymëmarrjes, në mënyrë që të përhapet edhe nga ata që vuajnë vetëm nga simptoma të buta, siç tregohet nga një studim i Universitetit Charité të Berlinit botuar në Nature.


Sidoqoftë, sa më shumë dimë për koronavirusin e ri, aq më shumë bëhet e mundur të kuptohet se çfarë mund të frenojë llojin e tij në botë. Kushtet klimatike, për shembull, me ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë. Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos arritën në këtë përfundim pasi llogaritën shkallën e rritjes së rasteve Covid-19 në mbi 100 vende dhe makro rajone në të gjithë botën.


Shifra është llogaritur në ditët e para të epidemisë, në mënyrë që të matet shkalla reale e përhapjes së virusit para se të hyjnë në fuqi masat e kontrollit. Nga kryqëzimi me vlerat mesatare të temperaturës dhe lagështisë tipike të muajve të epidemisë, doli që infeksioni përhapet më shpejt në temperatura mesatare prej rreth 5 ° C dhe lagështi mesatare të ulët.

Në të kundërt, në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa karakteristike për disa zona tropikale, epidemia duket se do të shfaqet shumë më ngadalë, edhe nëse asnjë zonë e populluar e botës nuk do të mbetet e paprekur.

Paradoksalisht, nëse klima mund të pengojë përhapjen e virusit, ai nga ana tjetër mund të rrezikojë cilësinë e parashikimit të motit, duke kompromentuar gjithashtu sistemet e alarmit për ngjarje ekstreme dhe studimin e ndryshimit të klimës.

Këtë e thonë ekspertët e Organizatës Botërore të Meteorologjisë (Omm), të cilët denoncojnë se si ulja e trafikut ajror tashmë ka shkaktuar një rënie të mprehtë në mbledhjen e të dhënave për kushtet e motit.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas