Aktualitet

Studimi/ Mbajtja e maskës redukton rrezikun e infektimit me 77%
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:53 - 28/09/20 |
mapo.al

Distancimi social, higjiena e duarve dhe mbajtja e maskës janë shumë efikase në reduktimin e riskut të infektimit me Covid-19. Konfirmimi vjen nga një studim i Universitetit të Oksfordit.


Pjesë e studimit ishin më shumë se 800 persona, të cilët janë pyetur lidhur me respektimin e distancimit social, higjienës personale dhe mbajtjes së maskës.


Përgjigjet e tyre mbështesin këshillat e vazhdueshme të ekspertëve dhe mjekëve. Mbajtja e maskës redukton rrezikun e infektimit me Covid-19 me 77%; dezinfektimi i shpeshtë i duarve ul rrezikun me 66%; dhe ruajtja e distancës fizike mbron më tepër me 85%.


Autorët e studimit shprehen se në mungesë të një vaksine, këto janë mjetet e vetme efikase për t’u mbrojtur nga koronavirusi i ri.
Etiketa: , ,

Pas