Bota

Studimi/ Messi i papërsëritshëm, blerja e Realit i ngjan më shumë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:45 - 20/05/19 |
ro ot

Studimet rreth Lionel Messit nuk ndalen. Një kompani e kontaktuar nga televizioni spanjoll “TV3” ka analizuar futbollistët që i ngjajnë më shumë yllit argjentinas.Në studim janë analizuar të dhënat nga 71,600 futbollistë, 2,300 skuadra dhe 73,000 ndeshje, për të gjetur se cili është lojtari që i përngjan Messit. Për bazë janë marrë 12 faktorë: Pjesëmarrja në ndeshje, golat e shënuar në bazë të gjuajtjeve, përqindja e golave për ndeshje, gjuajtjet e bëra, topa të prekur në zonën kundërshtare, saktësia në pasime, pasime në gjysmëfushën kundërshtare, përqindja e asistimeve për ndeshje, pasime kyçe, përqindja e topave të humbur, presingu pa top dhe gjuajtjet e kompletuara.


Në bazë të të gjithë këtyre të dhënave ka rezultuar se Eden Hazard është lojtari që i përfarohet më shumë 5 herë fituesit të “Topi i Artë”, i ndjekur nga Mbappe dhe më pas Aguero.
Ja lista e plotë në bazë të ngjashmërisë në përqindje:1 – Eden Hazard (Chlesea) – 92,7%


2 – Kylian Mbappé (PSG) – 91,3%

3 – Sergio Agüero (Manchester City) – 91,1%

4 – Angel Di María (PSG) – 90,5%

5 – Neymar (PSG) – 89,5%

6 – Mohammed Salah (Liverpool) – 89%

7 – Steven Berghuis (Feyenoord) – 88,9%

8 – Iago Aspas (Celta) – 88,3%

9 – Paulo Dybala (Juventus) – 88,2%

10 – Alexis Sánchez (Arsenal) – 88,1%

Lojtarët nën 23-vjeç që ngjajnë me Messin:

1 – Steven Berwijn (PSV) – 89,6%

2 – Ianis Hagi (FC Viitorul) – 85,7%

3 – Ousmane Dembélé (FC Barcelona) – 85,2%

4 – Malcom (Bordo) – 85%

1


Etiketa: ,

Pas