Aktualitet

Studimi/Moti i nxehtë shkakton stres, agresivitet deri në vetëvrasje

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:00 - 15/07/19 |
mapo.al

Sipas hulumtimeve, kur moti është i nxehtë njerëzit janë më të zemëruar dhe të nevrikosur. Studimi i kryer ka zbuluar se me rritjen e temperaturës rriten edhe hormonen e stersit. Më në fund duket se falë këtij studimi është ndriçuar enigma të cilën shkencëtarët janë munduar ta zgjidhin prej disa vitesh.


E njohur ndryshe si “luhatja e përqendrueshmërisë gjatë verës” ka shumë dëshmi nga dekadat e kaluara të cilat kanë treguar se ekziston një lidhje mes motit të nxehtë dhe agresivitetit, vetëvrasjes dhe dhunës tek njerëzit.


Një ekip polonez shkencëtarësh kanë treguar se kjo ndodh për shkak se kortizoli-hormon i stresit, është më i ulët gjatë dimrit se në verë. Vlen të theksohet se shkencëtarët e kanë prezantuar zbulimin e tyre në Shoqatën Amerikane të Fiziologjisë.


 Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas