Shëndeti

Studimi/ Pesticidet mund të shkaktojnë diabet dhe mbipeshë

               Publikuar në : 12:19 - 22/07/19 |
mapo.alm

Sipas studimeve të kryera, personat të cilët kanë përqidje pesticidesh në gjak, kanë më shumë gjasa të sëmuren nga diapeti tip2, shkruan revista “Diabetes Care”. Prej vitesh është studiuar lidhja mes pesticideve dhe diabetit duke dalë në konkluzion se pesticidet krijojnë rezistencë të trupit ndaj insulinës.


Rreziku është dyfish më i shtuar për personat me peshë të lartë trupore, pohojnë shkencëtarët finlandezë të cilët kanë realizuar një studim të ri mbi këtë temë. Krahas kësaj, disa përbërës të pesticideve, janë të lidhur me prirjen më të madhe për të shkuar drejt mbipeshës.Sipas të dhënave të grumbulluara nga 2.000 të moshuar, prania e shtuar e përbërësve të pesticideve në gjak është e lidhur me prirjen e dyfishtë të zhvillimit të diabetit tip 2.


 

 

 


Etiketa: , , ,

Pas