Aktualitet

Studimi: Pfizer e Astrazeneca efektive kundër variantit indian të koronavirusit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:45 - 23/05/21 |
mapo.al

Një studim i kryer së fundmi ka konfirmuar deklaratën e OBSH se vaksinat kundër koronavirusit, “Pfizer” dhe “AstraZeneca” janë efektive ndaj variantit indian.


Studimi ka dalë në përfundimin se marrja e dy dozave të këtyre vaksinave siguron mbrojtje nga varianti indian në të njëjtin nivel si edhe ndaj variantit britanik.


Megjithatë, të dyja vaksinat sigurojnë një mbrojtje vetëm 33% pas marrjes së dozës së parë, ndërsa ndaj variantit britanik efektshmëria është 50%.Instituti i Shëndetit Publik në Angli, i cili drejtoi këtë studim, tha se vaksinat mund të jenë edhe më efektive në parandalimin e simptomave të rënda të koronavirusit.Për këtë studim foli edhe Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, i cili konfirmoi se rezultatet e fundit e bëjnë atë gjithnjë e më të sigurt se qeveria është në rrugën e duhur për fazën e fundit të lehtësimit të masave para hapjes më 21 qershor.

Lexo edhe :  Pfizer: Vaksina efektive edhe tek fëmijët 5 deri në 11 vjeç


1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas