Studimi: Qentë mund të zbulojnë rastet e Covid, me mirë se testet PCR

Qentë janë trajnuar për të nuhatur rastet e koronavirusit që në fazat e hershme të pandemisë

Një studim i ri ka zbuluar, se qentë mund të jenë edhe më të mirë në zbulimin e rasteve të COVID-19, sesa testet laboratorike. Me shqisën e tyre superiore të nuhatjes, u zbulua se qentë ishin po aq të besueshëm sa testet PCR për zbulimin e rasteve të COVID-19.

Kur bëhej fjalë për infeksionet asimptomatike të koronavirusit, qentë evidentuan rastet, gjë që nuk mund ta bëjnë aq saktë testet PCR ose antigjeni.Gjetjet e publikuara këtë javë në revistën PLOS One, mund të jenë efektive për vendet publike. “Qeni nuk gënjen,” i tha “Science News”, Dominique Grandjean, një veteriner në Shkollën Kombëtare të Mjekësisë Veterinare të Alfort në Francë, njëkohësisht autor i studimit.

Nga ana tjetër, vuri në dukje ai, shumë gjëra mund të shkojnë keq me testet PCR.

Në studimin që përfshinte mostrat e djersës së 335 personave, qentë e stërvitur nuhatën 97 për qind të rasteve të koronavirusit që ishin identifikuar edhe nga testet PCR dhe të 31 rastet e COVID-19 midis 192 njerëzve që nuk kishin simptoma.

Si u trajnuan qentë për të nuhatur COVID

Për studimin, u trajnuan qentë që i përkisnin zjarrfikësve francezë dhe ministrisë së brendshme të Emirateve të Bashkuara Arabe. Ekipi e bëri këtë, duke i shpërblyer me lodra, kur ata identifikuan saktë një mostër pozitive.

U deshën tre deri në gjashtë javë për të trajnuar shumicën e qenve, për të zgjedhur rastet e COVID-19 nga mostrat e djersës.

Studiuesit thanë në punimin e tyre se “testimi i qenve është jo-invaziv dhe ofron rezultate të menjëhershme dhe të besueshme” dhe se studimet e mëtejshme do të fokusohen në vlerësimin e qenve nuhatës për para-testet në qendrat e udhëtimit si aeroportet dhe hekurudhat, si dhe kulturore dhe ngjarjet sportive.

Çfarë nuhasin në të vërtetë qentë?

Qentë janë trajnuar për të zgjedhur rastet e COVID-19 që në fazat e hershme të pandemisë.

Një organizatë bamirëse “Qentë e Zbulimit Mjekësor”, filloi t’i vendosë burimet e saj drejt zbulimit të koronavirusit që në prill 2020. Dr. Claire Guest, CEO i bamirësisë, në atë kohë e krahasoi procesin me atë të trajnimit të një someliere.

“Së pari ju mësoni rajonin e rrushit, sëmundjen. Ndërsa komplikoheni gjithnjë e më shumë, mund të zgjidhni edhe hardhinë individuale dhe ky është zbulimi i virusit,” tha ajo.

“Sapo të keni arritur në atë pikë, një qen mund të ecë drejt një individi që lëshon erën e një virusi dhe qeni mund të trajnohet të ulet para tyre dhe të thotë se ky person në fakt e ka marrë virusin, edhe nëse janë asimptomatike”.

Grandjean nuk është i sigurt pse ka ende një ngurrim nga ana e disa mjekëve dhe zyrtarëve për të përdorur qentë për zbulimin e COVID, pavarësisht studimeve të tilla, si ai që tregon se sa të aftë mund të jenë ata në zbulimin e sëmundjeve, përfshirë kancerin.

“Sa herë që merrni një avion, është për shkak se qentë kanë nuhatur bagazhet tuaja (dhe nuk kanë gjetur) eksploziv. Pra, ju u besoni atyre kur merrni një avion, por nuk doni t’u besoni atyre për COVID?” tha ai për Science News./Përshtati Liberale.al


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252