KMR

Studiuesit: Në timon duhet të dëgjoni Adele


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:02 - 19/11/21 |
mapo.al

Muzika e Adele mund të reduktojë stresin ndërkohë që i jepni makinës. Në këtë konkluzion kanë dalë studiuesit e dy universiteteve në Sao Paulo, Brazil.


Ata kryen një eksperiment me pesë gra, me qëllimin për të anashkaluar aksidentet e mundshme automobilistike, duke i vendosur në listë muzikore këngë të këngëtares britanike si, “Someone like you” dhe “Hello”.


Studiuesit konstatuan se muzika e Adele ndikoi në ritmet e valëve të tyre të trurit dhe u rregulloi aktivitetin në sistemin nervor, duke u ulur presionin e gjakut dhe rrahjeT e zemrës.Secila prej grave të përzgjedhura, drejtoi një makinë përreth 20 minuta në një rrugë të ngjeshur prej 3 km në Marilia, Brazil.
7
Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas