Aktualitet

Sulmi në xhaminë “Dine Hoxha” – Kreu i KMSH: Të zbardhet sa më shpejt ngjarja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:31 - 19/04/21 |
mapo.al

Kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu u bën thirrje organeve të drejtësisë të zbardhin sa më parë sulmin që u regjistrua mesditën e sotme në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrugën e Kavajës, Tiranë.


Në një postim në “Facebook”, Spahiu shkruan se i lutet Zotit për shërimin e 5 të plagosurve nga 34-vjeçari Rudolf Nikolli, teksa kërkon nga organet përkatëse zbardhjen sa më parë të ngjarjes së rëndë.


Kreu i KMSH-së shprehet se ky sulm në muajin e shenjtë të Ramazanit, ka lënduar jo pak besimtarët myslimanë.Postimi i kreut të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu:
U informova nga Myftiu i Tiranës, z. Lauren Luli,  dhe nëpërmjet medias, për ngjarjen e fundit në Xhaminë Dine Hoxha.Sipas imamit Kalaja dhe besimtarëve dëshmitarë të pranishëm, një përson i jashtëm ka hyrë nga rruga në xhami duke plagosur me mjet prerës besimtarët dhe personelin e pranishëm në xhami.

Fatmirësisht besimtarët e lënduar janë jashtë rrezikut për jetën.

I lutemi Zotit për shërimin e tyre sa më të shpejtë.

Përsoni është në duart e forcave të rendit.

Kërkojmë nga organet përkatëse zbardhjen sa më parë të kësaj ngjarje e cila lëndoi besimtarët në këto ditë Ramazani.

LEXO EDHE:

E rëndë në Tiranë, një person me thikë futet në xhami dhe plagos 5 besimtarë

1


Etiketa: , , ,

Pas