Aktualitet

Sulmi terrorist në Vjenë – Media austriake: Profili i agresorit me origjinë shqiptare (FOTO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:11 - 03/11/20 |
mapo.al

Media austriake Heute i ka kushtuar një shkrim Kujtim Fejzullahut, shqiptarit me origjinë nga Maqedonia e Veriut që në një sulm terrorist në Vjenë vrau së pak 4 qytetarë si dhe plagosi mbi 15 të tjerë përfshi dhe një polic.

Fejzullahu sipas medias austriake, ka qenë futbollist në qytetin e Mödling në adoleshencë, por aty ka rënë në kontakt me ekstremistë islamikë apo simpatizantë të ISIS që e kanë futur në rrugën e radikalizimit.


Kujtim Fejzullahu, terroristi i VjenësAi njihet si frekuentues i xhamive, po ashtu kishte dhe rekorde penale teksa pjesë e lëvizjes Salafiste. Zbulohet se në korrik me një makinë jo të tijën ai ka shkuar në Sllovaki për të marrë municion. Atë do e siguronte për armën e tij AK-47.


Po ashtu përveç tij si të dyshuar për sulmin terrorist janë dhe 12 persona të tjerë. Ata jetojnë 10 në Vjenë dhe 2 në Sankt Pölten teksa arrestimet kanë filluar. Ata janë të gjithë me prejardhje të huaj nga Kosova, Bangladeshi dhe Çeçenia. Madje një prej tyre është ende minoren, vetëm 12 vjeç.

Terroristi Kujtim Fejzullahu dhe pamje nga vendi i ngjarjes 

<
>
ballina-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01 ballina-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01-01 Shqiptari terrorist ne austri ballina-01-01-01-01-01 _115185724_tv064152996 Kujtim Fejzullahu2 Kujtim Fejzullahu1 Kujtim Fejzullahu
1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas