Aktualitet

Sulmi terrorist në Vjenë, gazetari austriak: Njëri nga autorët, me origjinë shqiptare


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:19 - 03/11/20 |
mapo.al

Një sulm terrorist me 5 të vdekur dhe të paktën 17 të plagosur, u regjistrua mbrëmjen e djeshme në Vjenë.

Duket se, një nga autorët e krimit është me origjinë shqiptare. Kështu pretendon gazetari austriak Florian Klenk.


Në një postim në rrjetin social “Twitter”, Klenk shkruan se emri i tij është Kurtin S. dhe se ka lindur në vitin 2000.
Prindërit e tij, sipas gazetarit, vijnë nga Maqedonia e Veriut, dhe mbajnë profil të ulët për sa i takon besimit fetar.


Klenk gjithashtu pretendon se 20-vjeçari shqiptar ishte në radarin e shërbimit sekret, pasi ishte një nga 90 islamikët austriakë që donin të udhëtonin në Siri.


Ai u ndalua ta bënte këtë në korrik, vijon gazetari, pasi policia nuk i besoi.

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas