Aktualitet

Sulmohet karvani i OKB në Kongo, vritet ambasadori italian

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:01 - 22/02/21 |
mapo.al

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kongo, ku është vrarë ambasadori italian Luca Attanasio dhe një polic që ndodhej në autokolonën e diplomatit.Mediat italiane raportojnë se paraprakisht dyshohet për një sulm të armatosur nga një grupim terrorist. Ndërkaq një hetim ka nisur lidhur me rrethanat e ngjarjes dhe motivet.


“Ambasadori u qëllua gjatë sulmit ndaj autokolonës së Kombeve të Bashkuara me të cilën ai po udhëtonte, dhe vdiq si pasojë e plagëve të marra”, tha për AFP një diplomat i rangut të lartë.
Rojet e Parkut Kombëtar Virunga zbulojnë se sulmi ndodhi rreth orës 10:00 (me orën lokale) dhe ishte një tentativë pengmarrje.30Etiketa: , , ,

Pas