Kryesore

Superioriteti në ajër/ SHBA-të, avion luftarak 3 herë më të shtrenjtë se F-35


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:45 - 17/12/18 |
mapo.al

Forcat ajrore në SHBA po zhvillojnë brezin e ardhshëm të avionëve që do të ruajë superioritetin amerikan në qiejt e botës. Por projekti i ri duket shumë më i kushtueshëm se të mëparshmit, sipas buxhetit të kongresit. Plot 300 milionë dollarë, tri herë më shumë se F-35A Lightning II Joint Strike Fighter.


Një nga konceptet që priten të zhvillohen është një avion i rrethuar nga një tufë dronësh të cilët vërsulen të sulmojnë shënjestrën para se të arrijë avioni luftarak.


Me qindra dronë të vegjël mund të hidhen njëherësh nga avioni amerikan i së ardhmes, e të përdoren për mundësi të ndryshme, që nga bllokimi i armikut e deri te një hetim i plotë i terrenit.Një tjetër teknologji që diskutohet është avioni që mund të kalojë sipër një qyteti, dhe pa hedhur asnjë bombë, të arrijë të shkaktojë bllokim të plotë të rrjetit të elektricitetit dhe të komunikimit./TCh/

Lexo edhe :  VIDEO/ Çfarë tha Rama që ngriti në këmbë kadetët amerikanë?


<
>
2d2edd8dae410ca5b7c18178bee939da 51c13a60192893.5ab06cea1bf87 84da2f61541049.5a71d4dc7d5e4 953b562cd220ce6633ae99f79a3cd410 BQ3JS5F5ZJAVND3ATCVI7VY45M d4e9a360192893.5ab06cea1a62e efa02666578463ed7eae2df31821b2bf koka-b screenshot-www.youtube.com-2018.03.27-19-31-42
1
Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas