Aktualitet

Takimi i liderëve në Bruksel/ Thaçi: BE të mbajë premtimin, do kërkoj liberalizimin e vizave

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:55 - 16/02/20 |
mapo.al

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ishte i pranishëm në takimin informal të liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor në Bruksel, dhe deklaron se do të kërkojë liberalizimin e vizave. Thaçi shprehet se BE duhet të mbajë premtimin për qytetarët e Kosovës ndërsa edhe ai konfirmon se në takim diskutohet për mundësinë e përshpejtimit të zgjerimit të BE.


STATUSI I HASHIM THAÇITBashkë me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, sapo kemi filluar një takim joformal me udhëheqësit e rinj të Bashkimit Evropian.


Në këtë takim do të diskutohet për mundësinë e përshpejtimit të zgjerimit të BE-së, përmes anëtarësimit shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Në këtë takim do të kërkoj edhe një herë që BE-ja ta plotësojë zotimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. HTH


Etiketa: , , , , ,

Pas