Aktualitet

‘Dialogu Kosovë-Serbi’/ Thaçi takon Richard Grenell, zbardhet biseda
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:30 - 09/10/19 |
mapo.al

Pas përfundimit të takimit me emisarin special të Presidentit të SHBA-së për dialogun, Zyra e presidentit Hashim Thaçi ka publikuar një deklaratë për media në të cilën thuhet se Richard Grenell ka shprehur pritshmeritë e tij që dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të rifillojë së shpejti dhe të gjendet një zgjidhje finale.


Sipas Grenell arritja e një marrëveshje do të kishte impakt pozitiv për zhvillimin e gjithë rajonit.


Njoftimi i plotë i Presidencës:Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur ambasadorin Richard Grenell, Përfaqësues Special i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për Marrëveshjen e Paqes në mes të Kosovës dhe Serbisë.


Presidenti Thaçi ka falënderuar ambasadorin Grenell për mbështetjen që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë Republikës së Kosovës në të gjitha periudhat.


“Që nga viti 2008, nuk ka pasur kaq vëmendje të SHBA-së për Kosovën”, u shpreh presidenti Thaçi dhe shtoi se “kjo shton konfidencën dhe besimin tonë në kërkimin e Marrëveshjes së Paqes me Serbinë”.

Në këtë takim është thënë se Marrëveshja e Paqes në mes Kosovës dhe Serbisë do t’i kontribuonte zhvillimit të Kosovës dhe tërë rajonit.

Ambasadori Richard Grenell, Përfaqësues Special i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se “shpreson se Kosova dhe Serbia do të takohen së shpejti dhe do të gjejnë një zgjidhje”.

Ai ka theksuar se “një marrëveshje ndërmjet dy shteteve do të vë themelin për rritje ekonomike dhe do të kontribuojë për mirëqenien e gjithë qytetarëve”.

Presidenti Thaçi ka thënë se “Republika e Kosovës do të jetë konstruktive në gjetjen e një zgjedhjeje, e cila do t’i hapë rrugë zhvillimit” dhe ka shtuar se “pjesëmarrja aktive e SHBA-së në gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të jetë përcaktuese”. /Express/


Etiketa: , ,

Pas