Aktualitet

Taksa 100% nga Kosova, Serbia humb çdo ditë 1 mln euro

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 15:39 - 20/01/20 |
mapo.al

Ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Ljajiç ka deklaruar se Serbia humb çdo ditë 1 milion e 39 mijë euro për shkak të taksës së vendosur nga Kosova.


Deklarata e ministrit është bërë në një intervistë për gazetën serbe. “Novosti”“Gjatë gati 14 muajve që është vendosur taksa, në territorin e Kosovës janë dërguar më pak mallra nga Serbia që kapin vlerën e 435 eurove, krahasuar me periudhën e njëjtë para vendosjes së taksës”, i ka thënë Ljajiç gazetës.


Gjithashtu ka shtuar se pozicionin e kompanive serbe e kanë marrë kompanitë nga: Greqia, Bullgaria, Hungaria, Kroacia, Sllovenia, Turqia dhe Maqedonia e Veriut.


Etiketa: , ,

Pas