Aktualitet

Të fitosh trofeun dhe të festosh pa tifozë, drama e Liverpool

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:24 - 27/05/20 |
mapo.al

Të luash në Anfield dhe të ngresh trofeun e Premier League pa asnjë tifoz do të jetë “goxha e çuditshme”, thotë kapiteni i Liverpool, Jordan Henderson.


Të kuqtë ishin në krye të tabelës kur sezoni u ndal dhe kërkojnë vetëm dy fitore nga nëntë ndeshjet e fundit për titullin e tyre të parë që nga viti 1990.


Liga ka shpresë për një rifillim në qershor, e cila ka qënë e pezulluar që nga 13 mars për shkak të pandemisë koronavirus.


Henderson tha se tifozët e Liverpool “bëjnë një ndryshim të madh dhe ne të gjithë e dimë atë”.


Lojtari i kombëtares angleze i tha BBC Radio 5 Live: “Sigurisht që do të ndjehej ndryshe sepse nëse fitoni ndonjë trofe dhe e merrni atë pa asnjë tifoz atje, do të ishte goxha e çuditshme.

“Ende nuk ka mbaruar. Ne kemi akoma punë për të bërë dhe duhet të performojmë në një nivel të lartë ashtu si duhet të përfundojë sezoni, sepse ne duam ta mbyllim aq fort sa mundemi për t’u siguruar se është një sezon i plotë.

“Pas kësaj, pavarësisht nëse ne e fitojmë atë apo çfarëdo qoftë, më pas [duke marrë] trofeun dhe tifozët që nuk janë atje … ju thjesht duhet të përballeni me të ashtu si të vijë. Shpresojmë që të ndodhë. Ne jemi akoma në një pozitë shumë të mirë.

“Do të thotë që kemi fituar Premier League dhe të gjithë do të jemi shumë të lumtur, por atëherë mund të shohim të ardhmen – dhe atëherë kur tifozët të lejohen të kthehen në stadium, jam i sigurt se do të kemi një lloj festimi së bashku.”

Lojtarët e Liverpoolit janë ndjerë ‘të rehatshëm dhe të sigurt’

Liverpooli dhe klubet e tjera u kthyen në stërvitje javën e kaluar me protokolle të rrepta, përfshirë trainimin vetëm në grupe të vogla, por Henderson tha se masat janë “të mahnitshme” dhe i bënë lojtarët të ndjehen “të sigurt”.

Ai tha: “Ne kemi pasur programe për t’u ndjekur, kështu që disa prej nesh janë ndoshta më të aftë se sa ishin para se të kalonim në izolim. Çunat më janë dukur vërtet mirë fizikisht dhe unë kurrë nuk kam pasur me të vërtetë dyshim se kjo do të ishte një problem.

“Kur ktheheni, është pak më ndryshe me llojin e stërvitjes, duke u mësuar përsëri me topin, pasimet e gjuajtjet e gjata dhe mprehtësia e stopimit, ndryshimit të drejtimit, ju duhet të mësoheni me të. Pas disa javë trainim të plotë, do të jemi përsëri në vendin e duhur, ku u larguam, me shpresë “.

Në raundin e fundit të testimit në Premier League, dy individë kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin – përfshirë portierin e Bournemouth Aaron Ramsdale – duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në tetë nga 1.744 testet e kryera.

Henderson shtoi: “Mendimi im është që që të gjithë të jenë të qetë, ne udhëzohemi nga ekspertët dhe mjekët për atë që ata gjykojnë si të sigurt për të bërë.

“Për ne në Liverpool, ka qenë vërtet mirë. Ka qenë mirë të ktheheshim dhe të gjithë janë ndjerë të qetë dhe të sigurt, përndryshe nuk do të kishim hyrë brenda. Shpresojmë që të ndodhë në të gjithë Premier League.”/BBC/

/Përktheu: Mapo.al/


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas