Aktualitet

‘Të frenojmë Rusinë!’ Avionët lufatarakë amerikanë ‘zbarkojnë’ në Europë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:03 - 16/04/17 |
mapo.al

Një flotë me aeroplanë luftarakë “F-35” ka ardhur në Evropë nga Shtetet e Bashkuara, si pjesë e një stërvitje të planifikuar të NATO-s që synon të “frenojë” Rusinë.


Siç shkruajnë mediat e huaja, aeroplanët “F-35A” zbarkuan në Bazën Ajrore në Lakenheath, Angli, pasi kanë bërë një udhëtim nga “Hill Air Force Base”, Utah.


“Prania e ‘F-35’ mbështet prioritetet e mia për të pasur forca të gatshme dhe të pozicionuara këtu në Evropë”, ka thënë komandanti suprem i NATO-s për Evropën, Gjenerali Curtis M. Scaparrotti në një deklaratë zyrtare.

“Këta aeroplanë, plus më e rëndësishmja, burrat dhe gratë që operojnë me ta, forcojnë kapacitetin dhe aftësinë e aleancës sonë të NATO-s”,- citohet të ketë thënë më tej ai.Kjo vendosje e tyre, sipas mediave të huaja, shënon herën e parë kur aeroplanët amerikanë luftarakë “F-35A” kanë bërë një dalje në Evropë, edhe pse disa vende tashmë përdorin ato si pjesë të flotës së tyre ajrore.1CLOSE
CLOSE
Pas