Aktualitet

‘Të fshihet kufiri Kosovë-Shqipëri’/ Rusia dënon deklaratat e Ramës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:45 - 11/10/21 |
mapo.al

Ministria Ruse e Punëve të Jashtme reagoi kundër deklaratave të kryeministrit Edi Rama, gjatë mbledhjes së përbashkët të qeverive Shqipëri-Kosovë, më 2 tetor.


Në një njoftim për median, të botuar në faqen zyrtare të Ministrisë se “teza për “fshirjen e kufijve” ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është alarmante”.


Rusia vazhdon të njohë Kosovën si pjesë të Serbisë, dhe një dhe trajtimi i lëvizjes së lirë [..]ndërhyn në çështjet e brendshme të një vendi”, shkruhen në deklaratë.Rusia dënoi marrëveshjen e arritur në Tiranë për shkrirjen e Kosovës dhe Shqipërisë në sektorë të ndryshëm:
Ekziston një përshtypje e qartë se, megjithë natyrën e dyshimtë dhe të rrezikshme të “afrimit” të tyre, autoritetet tiranike dhe të Prishtinës vazhdojnë të përkulin vijën e Shqipërisë së Madhe, pa marrë parasysh se si hartuan planet e tyre. Veprime të tilla paraqesin një kërcënim real për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit”.

Lexo edhe :  Pse u zgjodh Kosova për betejën e vitit 1389


Madje, Rusia i kërkon komunitetit ndërkombëtar, “para së gjithash, Bashkimi Evropian, të cilit i është besuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, misioni i ndërmjetësit në dialogun Beograd-Prishtinë, të reagojë për deklaratën”.

1


Etiketa: , , ,

Pas