Kryesore

Të gjithë duart në para-Buxheti si llastiku i benevrekëve të Kryeministrit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:28 - 10/02/21 |
Klodian Tomorri

Në nëntor të vitit të kaluar, Ministria e Financave i propozoi qeverisë projektbuxhetin e vitit 2021, bashke me tabelat shoqëruese të projeksioneve makrofiskale. Në dokument, ekipet teknike në MFE parashikonin që për vitin 2021, arka e shtetit të mblidhte 479 miliardë lekë të ardhura në total, nga të cilat 143.5 miliarde do të vinin nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar, taksa më e rendesishme e buxhetit.


Qeveria e miratoi draftin pa ndryshime duke ja percjelle Kuvendit për votim. Pas ketij momenti, mbi buxhetin ka nisur një masakër e paprecedente duke e shnderruar ligjin më të rendesishem të vendit në një paçavure fiskale, ku fusin duart të gjithë.


Fillimisht ishte Komisioni Parlamentar i Ekonomise. Në menyre absurde, Komisioni e rriti planin e TVSH-se me 4.6 miliarde lekë ose rreth 40 milione euro të tjera, a thua se paratë do të binin nga ajri. Por nuk mbaroi me kaq. Tre ditë më vonë, Klotilda Bushka, deputete e Komisionit të Ligjeve, propozoi një amendament për të rritur edhe me 500 milione leke te tjera planin e të ardhurave nga TVSH. Halli i Bushkes, e cila nga projeksionet fiskale kupton aq sa shefi i saj, ishte që të gjente një shteg per t’i dhënë 500 milione lekë shtesë incineratorit të Tiranes. Dhe e gjeti duke bere shtesë mbi shtesen e të ardhurave.Ne total, dy shtesat në Parlament e rriten planin e tvsh me 5.1 miliarde leke ose 42 milione euro. Por, marrezia nuk do te ndalej as me kaq. Tre dite me parë, qeveria e rriti serish planin e TVSH-se, me 3.4 miliarde leke të tjera. Këtë herë për të financuar KQZ-ne për projektin e kontrollit biometrik të votuesve. Bashke me këtë shtesë, në total, plani i tvsh është rritur me 8.5 miliardë lekë ose 70 milionë euro krahasuar me projeksionin teknik të Ministrisë së Financave. Ky nuk është më buxhet.

Lexo edhe :  Një tjetër tender i 'shkëlqyer' në infrastrukturëProjeksionet fiskale të vendit tani ngjasojne më shumë me llastikun e benevrekeve, që për koicidence edhe kryeministri i vesh shpesh ne daljet publike, madje dhe ato formale. Kur është në nevoje, qeveria e shtrin dhe e shtrin llastikun e te ardhurave, njesoj si ai që do të ajrosë hallatet. Por marrezia fiskale nuk ajroset. Heret e vone, llastiku do te keputet dhe buxheti do te dale cullak, ashtu siç është në të vërtetë.Kur kjo të ndodhe, të gjithe ne do të kujtojmë historine e deftereve te Çiçikovit. Ashtu si qeveria jonë, që rrit planin e të ardhurave duke shpresuar t’i bien para nga qielli edhe Çiçikovi i Gogolit mendonte se do të fitonte pasuri duke blere shpirtrat e njerëzve të vdekur.

Ka vetem një ndryshim. Ne nuk kemi vetem një Çiçikov, por qindra të tillë dhe fatkeqesisht të gjithë këta po fusin duart te buxheti, duke ajrosur hallatet e marrëzise së tyre fiskale.

1


Etiketa: , ,

Pas