Aktualitet

Të rinjtë britanikë rikthehen në klube, pa asnjë masë mbrojtëse


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:52 - 01/05/21 |
mapo.al

Mijëra të rinj në Britaninë e Madhe do marrin pjesë sonte në një koncert pa distancë shoqërore dhe pa maska, por me teste negative para dhe pas eventit.


“Koncerti eksperimental” nga banda Blossoms është një ngjarje pilot e planit të qeverisë britanike për të dalë nga pandemia.


Sipas raporteve nga Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport, pjesëmarrësit do të duhet t’i nënshtrohen një testi të shpejtë, i cili tregon rezultatin në 30 minuta, në një qendër të vendosur në vend para koncertit.Pjesëmarrësve gjithashtu do t’u kërkohet të marrin një test pas koncertit dhe të japin detajet e kontaktit në Sistemin Kombëtar të Shëndetit (NHS) për të siguruar që ata mund të kontaktohen në rast të rezultateve pozitive të testit.

Lexo edhe :  820 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orë, 223 të shtruar në spitalet COVID


“Një hap më afër një vere me koncerte”, tha Ministri i Kulturës Oliver Dowden .Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock, tha se rezultatet e koncertit “do të na ndihmojnë të sigurojmë që eventet e mëdha në të ardhmen të mbahen në mënyrë të sigurt”.

Kjo ngjarje rrit më tepër shpresat e organizatorëve dhe të publikut që koncertet do të kthehen për të shpëtuar sezonin turistik që po troket.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas