Aktualitet

Të shtëna me armë në një shkollë në Rusi, vriten 8 nxënës dhe një mësues


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:18 - 11/05/21 |
mapo.al

Të paktën nëntë persona janë vrarë pas të shtënave me armë në një shkollë në Rusi.


Ngjarja ka ndodhur në Kazan, kryeqyteti i Republikës së Tatarstanit, të martën në mëngjes, ka raportuar agjencia e lajmeve e Moskës TASS, duke cituar një burim në shërbimet e urgjencës


Një zyrtar u tha gazetarëve se “nëntë persona janë vrarë, duke përfshirë tetë fëmijë dhe një mësues. 10 persona janë plagosur, dhe katër prej tyre janë shtruar në spital”.Mediat ruse raportojnë se autori është një 17-vjeçar, i cili ndodhet ene brenda godinës së shkollës. Presidenti i Tatarstanit, Rustam Minnikhanov, mbërriti në vendin e ngjarjes, dhe ka komunikuar me oficerët jashtë shkollës.Kazan, i vendosur rreth 800 km nga Moska, i njohur si “kryeqyteti i tretë i Rusisë”, është një qytet me mbi 1.2 milion dhe më i madhi në rajonin kryesisht mysliman të Tatarstanit.1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas