Aktualitet

“Të zgjidhen shpejt çështjet e së kaluarës”/ Zbardhet takimi Mitsotakis-Rama
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:56 - 16/09/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ndodhej dje në Greqi për një darkë pune me homologun grek Kyriakos Mitsotakis. Takimi mes tyre vjen në një moment kur Greqia ka deklaruar se synon të zgjerojë ujrat e saj territoriale në detin Jon deri në 12 milje.


Zyra e kryeministrit të Greqisë bën të ditur se gjatë darkës së djeshme u diskutua rrjedha e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektiva europiane e Shqipërisë.


Në deklaratën zyrtare thuhet gjithashtu se u diskutua veçanërisht për Pakicën Kombëtare  Greke në Shqipëri, si dhe u ra në dakordësi për angazhimin e përbashkët në zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura në të kaluarën, pa përmendur konkretisht çështjen e minoritetit shqiptar në Greqi.


Risjellim në vëmendje se kryeministri grek Mitsotakis ka deklaruar prej kohësh se Athina zyrtare nuk pranon që çështja çame të jetë temë diskutimi në negociatat me palën shqiptare.


Greqia duket se i referohet me “çështje të pazgjidhura në të kaluarën” pikërisht zgjerimit të ujrave të saj territoriale në detin Jon deri në 12 milje.

Njoftimi zyrtar i zyrës së kryeministrit të Greqisë:

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis shtroi një darkë në nder të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me rastin e mbërritjes së tij në Athinë për të marrë pjesë në konferencën e Economist.

Të dy kryeministrat patën mundësinë për të diskutuar rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s.

Diskutim i veçantë u bë për praninë e Pakicës Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në vendin tonë.

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve.

Lexo edhe:

Darka e punës – Dalin fotot e Ramës me kryeministrin grek Mitsotakis


Etiketa: , , , ,

Pas