Kryesore

“Teatri Kombëtar”/ PE: Të hetohen autorët e dhunës ndaj protestuesve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:04 - 22/06/20 |
mapo.al

Në komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian po zhvillohet një seancë dëgjimore për situatën në Shqipëri, ku spikatën qëndrimet kritike ndaj qeverisë dhe kërkesa e përsëritur për plotësimin e 15 kushteve për çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian.


Në mbledhjen e Komisionit për Marrëdhëniet me jashtë në Parlamentin Europian ndër të tjera u diskutua çështja e shembjes së Teatrit Kombëtar në Shqipëri. Përfaqësuesja e Komisionit Angelina Eichorst u shpreh se i është kërkuar autoriteteve shqiptare të hetohen autorët për përdorimin e forcës dhe ushtrimin e dhunës ndaj protestuesve.


Ndër të tjera përfaqësuesja e Komisonit theksoi se shembja e Teatrit që nuk duhet të ndodhte, nuk duhet të heqë vëmendjen nga sfidat për të çuar përpara ngjarjen tjetër më të rëndësishme të muajit mars duke iu referuar Reformës Zgjedhore.

Lexo edhe :  Video/ "S'na komandojnë shqiptarët", Abazoviç përplaset me protesuesit


Ndërsa eurodeputetja Geneoveva Calavera theksoi: “Duhet ruajtur trashëgimia kulturore dhe ligji i së drejtës. Kemi kërkuar disa herë dialog lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar“.
LEXO EDHE: Eurodeputeti: Shqipëria nuk po ndjek politikat e duhura për anëtarësimin në BE

Seanca për Shqipërinë në PE: Pa plotësuar 15 kushtet s’ka hapje negociatash

1


Etiketa: , , ,

Pas