Aktualitet

“Teatri”/ Meta: Hetimi ndërkombëtar, domosdoshmëri

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:58 - 29/05/20 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta ka diskutuar me përfaqësuesit e Europa Nostra rreth mundësisë për të nisur një hetim ndërkombëtar.


Lajmin e njoftoi vetë Presidenti përmes një konference për shtyp të premten, ku zbuloi se përmes një videkonference kishte rënë dakord “për domosdoshmërinë” e një hetimi për atë që ai e quajti si ngjarje që tronditi opinionin vendas dhe ndërkombëtar.


“Kam zhvilluar një bashkëbisedim me videkonferencë me përfaqësuesit e Europa Nostra, të cilët i falënderova për angazhimin e tyre për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore e historike të vendit tonë. Ramë dakord për domosdoshmërinë e nisjes së një hetimi ndërkombëtar për çështjen e shembjes së paligjshme dhe arbitrare të Teatrit Kombëtar, çka tronditi të gjithë opinionin publik vendas e ndërkombëtar,” – tha Meta.


Ai shtoi se kishte rënë dakord që të vazhdonte më tej bashkëpunimin me Europa Nostran edhe për çështje të tjera për ruajtjen e trashëgimisë kulturore në Shqipëri.Etiketa: ,

Pas