Aktualitet

Teliti-Ramës: Shëndetësia 3D është kinema, jo realitet. Shqiptarët po vdesin rrugëve…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:00 - 27/10/20 |
mapo.al

Partia Demokratike reagon pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama për “punën transformuese” në sistemin shëndetësor të vendit.


Eksperti i Ekonomisë, Dorjan Teliti thotë se Rama po përpiqet të bindë shqiptarët me një raport që tregon shkallën e vaksinimit të popullsisë se, shëndetësia shqiptare është ku e ku më mirë se shëndetësia e vendeve si Turqia, ku sipas tij sot shkojnë për të gjetur shërim oligarkët e PPP-ve në shëndetësi.


“Shëndetësia në 3D e Edi Ramës është çështje e kinemasë, jo e realitetit. Realiteti thotë që shqiptarët vdesin trotuareve të refuzuar dhe të përzënë nga spitalet. Realiteti i shëndetësisë së ER thotë që mjekët dhe infermierët ikin nga sytë këmbët nga ky vend, ndërsa diploma e studentit të mjekësisë shërben thjesht si vizë pune në Gjermani”, shprehet Teliti.Postimi i plotë i Dorjan Telitit në “Facebook”:
ER inaguroi dje për herë të dytë spitalin Covid 3 pa bërë asnjë transparencë për aparaturat dhe numrin e mjekëve dhe infermierëve të specializuar që duhet të jenë në shërbim të të sëmurëve me Covid.

Ndërsa sot pa gdhirë kërkon t’u mbushë mendjen shqiptarëve se shëndetësia e epokës së rilindjes është e sukseshme dhe konkurruese në botë.

Me një raport që tregon shkallën e vaksinimit të popullsisë, ai po orvatet të bindë shqiptarët se shëndetësia shqiptare është ku e ku më mirë se shëndetësia e vendeve si Turqia ku sot shkojnë për të gjetur shërim oligarkët e PPP-ve në shëndetësi.

Ndërkohë faktet janë kokëforta dhe asnjë video 3D nuk e fsheh dot të vërtetën që jemi vendi me numrin më të ulët të mjekëve për 1000 banorë në Ballkan, kemi pagat më të ulëta për mjekët, kemi buxhetin më të ulët për shëndetësinë dhe kryejmë disa herë më pak testime për COVID se çdo vend i rajonit.

Shëndetësia në 3D e ER është çështje e kinemasë, jo e realitetit.

Realiteti thotë që shqiptarët vdesin trotuareve të refuzuar dhe të përzënë nga spitalet.

Realiteti i shëndetësisë së ER thotë që mjekët dhe infermierët ikin nga sytë këmbët nga ky vend, ndërsa diploma e studentit të mjekësisë shërben thjesht si vizë pune në Gjermani.

1


Etiketa: , , ,

Pas