Aktualitet

Tenderi i Uniformave të Policisë – 8 zyrtarët e arrestuar në Ministrinë e Brendshme


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:41 - 10/07/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo mëson të tjera detaje nga aksioni i SPAK në Ministrinë e Brendshme. Burime për Mapo bëjnë me dije se janë lëshuar 8 urdhër arreste dhe një është lënë në “arrest shtëpie”. Sipas burimeve nga SPAK, dyshohet se të arrestuarit janë zyrtarë dhe ish-zyrtarë që janë përfshirë në tenderin e uniformave të policisë. Ky tender kap vlerën 25 milionë euro.


Zyrtarët akuzohen për rreth 5 vepra penale. Abuzimet me këtë tender kanë shkaktuar dëm ekonomik për buxhetin por është shkelur edhe barazia në tendera. Mes urdhër arresteve që SPAK ka lëshuar është edhe emri i një zyrtari të lartë në Ministrinë e Brendshme, Edlira Naqellari, Drejtoresha e Blerjeve të Përqendruara.


Hetimet fillimisht nisën për shkeljet në tender, shpërdorim detyre me dyshimin për korrupsion. Por, ende nuk mësohet se cilat janë akuzat konkrete që ka ngritur SPAK-u, për personat e përfshirë në ketë abuzim. Që prej vitit të kaluar, opozita parlamentare ka kallëzuar abuzimet lidhur me këtë tender.Ndërkohë përsa i përket urdher arresteve, ato nuk janë ekzeutuar të gjitha dhe operacioni është ende në vijim. Pritet që në orët në vijim SPAK të dalë me njoftim zyrtar dhe te japë detaje më të hollësishme për këtë operacion.
Urdhër arrestet për;
Edlira Naqellari
Kreshnik Bejkaj
Ani Omuri
Klevis Hasani
Anisa Bogdani
Flutura Çekrezi
Fatmir Demneri
Gëzim Mingaj
Mariglen BuzaliNjë prej tyre këtyre nuk është ndaluar ende.

LEXO EDHE:

Tenderi – Aksion në Ministrinë e Brendshme, ndalohen zyrtarë dhe ish-zyrtarë

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas