Aktualitet

Tenderi për maskat/ Ministria e Shëndetësisë-PD-së: Jemi të hapur për çdo hetim


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:14 - 18/04/20 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë i ka konsideruar “shpifje” akuzat e PD-së, në lidhje me tenderin për blerjen e materialeve të mbrojtjes personale për mjekët dhe infermierët.

PD akuzoi sot qeverinë se i kishte marrë maskat me dyfishin e çmimit të tregut, ndërsa Ministria sqaron se, sipas saj, procedurat për blerjen e materialeve, janë zhvilluar duke zbatuar legjislacionin në fuqi.


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon edhe një herë Partisë Demokratike të mos hedhë baltë mbi punën dhe sakrificën e specialistëve që punojnë ditë e natë në këtë ministri, në garë me kohën për të siguruar çdo mjet të nevojshëm në këtë luftë, që personeli mjekësor të jetë i mbrojtur dhe të punojë me standarde. Ministria e Shëndetësisë është e hapur për çdo hetim nga organet e drejtësisë, një orë e më parë“, thuhet mes të tjerash në reagimin e Ministrisë.

Reagimi i plotë:Në përgjigje të akuzave të rradhës dhe të strategjisë së njohur të Partisë Demokratike “shpif, shpif se dicka do mbetet”, kësaj rradhe në drejtim të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për masat e shpejta që u morën për mbrojtjen e personelit shëndetësor, sqaron për publikun se procedurat për blerjen e materialeve të mbrojtjes personale për mjekët dhe infermierët gjatë kësaj epidemie, janë zhvilluar duke zbatuar legjislacionin në fuqi.

Lexo edhe :  Korçë- Përfundon numërimi, ja si ndahen mandatet

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon edhe një herë Partisë Demokratike të mos hedhë baltë mbi punën dhe sakrificën e specialistëve që punojnë ditë e natë në këtë ministri, në garë me kohën për të siguruar çdo mjet të nevojshëm në këtë luftë, që personeli mjekësor të jetë i mbrojtur dhe të punojë me standarde. Ministrisa e Shëndetësisë është e hapur për çdo hetim nga organet e drejtësisë, një orë e më parë!

Shpifjet e rradhës nuk do e ndihmojnë dot Partinë Demokratike të dalë nga bataku ku e ka katandisur veten, në vend që sot të ishte shembull i një opozite konstruktuve dhe bashkëpunuese.

Ministria e Shëndetësisë ka siguruar dhe do të vazhdojë të sigurojë – duke zbatuar ligjin dhe vetëm ligjin – mjetet e mbrojtjes personale për personelin mjekësor në këtë situatë pandemie, sepse prioritet i yni është mbrojtja e shëndetit të mjekëve, infermierëve dhe stafeve mbështetëse që ndodhen në vijën e parë të zjarrit, në këtë krizë të paprecedent.

LEXO EDHE: 

PD denoncon skandalin me tenderin 3.5 mln dollarë për maskat: Qeveria i bleu me 2-fishin e çmimit

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas