Aktualitet

Tensionet në veri të Kosovës, SHBA: Dhuna e papranueshme


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:46 - 13/10/21 |
mapo.al

Një zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë në një prononcim për Gazetën Express ka shprehur shqetësimin me mënyrën se si është kundërshtuar sot përpjekja e institucioneve të Kosovës për të vendosur rend dhe ligj në të gjithë territorin e Kosovës.


“SHBA-ja është e shqetësuar nga përgjigja që ju dha sot aksioneve për zbatimin e ligjit të Kosovës në territorin e Kosovës. E gjithë dhuna, e drejtuar qoftë ndaj autoriteteve, mediave, ose qytetarëve, është e papranueshme dhe duhet të hetohet dhe ndiqet penalisht deri në zbatimin e plotë të ligjit. Bëjmë thirrje për qetësi”, tha ai për Express.


Po kryediplomati i BE-së, Josep Borell nuk ka mbajtur të njëjtën linjë i cili është shprehur se janë të papranueshme veprimet e njëanshme që cënojnë sigurinë.Lexo edhe :  Katër persona humbi jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë

“Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, ka shkruar ai në një postim në “Twitter”.
LEXO EDHE:Tensione gjatë aksionit policor, në Mitrovicën e Veriut serbët bllokojnë rrugët

11


Etiketa: , , ,

Pas