Aktualitet

Tensionet/ Presidenti i Këshillit Europian: Kurti dhe Vuçiç të tërhiqen


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:44 - 26/09/21 |
mapo.al

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç të shmangin tensionet në veri të vendit.


Michel, me anë të një postimi në llogarinë e tij në ‘Twitter’, ka thënë se po mban kontakte të ngushta me kreun e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell lidhur me situatën në veri.


Kreu i Këshillit Europian ka bërë thirrje që të tërhiqen Njësitë Speciale të Kosovës dhe barrikadat në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak.“Në kontakt të ngushtë me Josep Borrell. Koha që Serbia dhe Kosova, Aleksandar Vuçiç dhe Albin Kurti, të tërhiqen dhe të mos e eskalojnë situatën, ta bëjnë tërheqjen e Forcave Speciale dhe barrikadave dhe të vazhdojnë negociatat sipas propozimeve të Emisarit të Lartë të BE-së, Miroslav Lajçak”, ka deklaruar ai.

Lexo edhe :  Tensionet në Veri,Vjosa Osmani: BE dhe NATO të mos injorojnë kërcënimin e Vuçiç


1
Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas