Aktualitet

Tërhiqet Macron: “E kuptoj tronditjen e muslimanëve për karikaturat e profetit Muhamed”


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:16 - 01/11/20 |
mapo.al

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka tentuar të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin e tyre prej karikaturave të Profetit musliman.


Megjithatë në një intervistë me rrjetin e Katarit, Al Jazeera, kreu i shtetit francez se nuk do të pranojë kurrë që ato mund të justifikojnë dhunën.


Presidenti francez tha se besonte se reagimet e ashpra nga vendet muslimane kishin ardhur pasi njerëzit gabimisht besojnë se ai i mbështet karikaturat, apo se ato mund të jenë krijuar nga shteti francez.Ndërkohë shumë vende muslimane kanë nxitur bojkot të mallrave franceze kur Macron mbrojti të drejtën e shfaqjes së karikaturave, në kontekstin e lirisë së shprehjes.“Unë i kuptoj ndjenjat që po shprehen dhe i respektoj ato. Por ju duhet të kuptoni rolin tim, që është të bëj dy gjëra; Të promovoj qetësinë dhe gjithashtu të promovoj të drejtat. Sot në botë ka njerëz që shtrembërojnë fenë islame dhe në emër të fesë që pretendojnë se mbrojnë ata vrasin … sot praktikohet dhunë nga individë dhe lëvizje në emër të fesë islame”, tha Macron.Macron shtoi se bojkoti i mallrave franceze mes zemërimit prej karikaturave është pa vlerë dhe i papranueshëm.

1


Etiketa: , , ,

Pas