Bota

Tërmeti në Indonezi, balta merr përpara gjithçka, pamje nga lart


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:57 - 08/10/18 |
mapo.al

Në fshatin e Petobo, në perifenë jugore të Palu, në Indonezi, pas tërmetit dhe cunamit të 28 shtatorit, qindra shtëpi dhe ndërtesa janë zhvendosur nga balta dhe janë gëlltitur nga toka.

Pamjet e marra nga sateliti janë impresionuese. Terreni ka rrëshqitur pas tërmetit me magnitudë 7.5 dhe toka është transformuar në një vend që rrëshqet duke u bërë e paqëndrueshme.


Për momentin akoma nuk dihet se sa persona janë varrosur nga balta. Bilanci i viktimave të tërmetit, cunamit dhe baltës në rajonin qendror të Sulawesi ka shkuar në 1649 të vdekur./BW/

1Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas