Aktualitet

Tërmeti sot në mëngjes, sizmologët: Mos iu referoni aplikacioneve

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:35 - 15/12/19 |
mapo.al

Lëkundjet e tërmetit u rikthyen mëngjesin e kësaj të diele duke shkaktuar panik te banorët e Durrësit, Tiranës, Kurbinit dhe Lezhës. Tërmeti më i fortë ka qenë ai i orës 01:18 minuta me epiqendër Gjirin e Lalzit i cili ka pasur një magnitudë sipas IGJEUM, 4 ballë. Mirëpo aplikacionet që përcjellin në kohë reale lëkundjet sizmike raportuan goditje prej 4.5 ballë.


Sizmologët thonë se lekundje do të ketë në vazhdimësi dhe nuk ka vend për panik. Që pas tërmetit të 26 nëntorit, qytetarët kanë shkarkuar në telefonat e tyre aplikacionet që njoftojnë për lëkundjet e tokës.


Profesor Llambro Duni shpjegon se qytetarët duhet t’u referohen të dhënave që raportohen nga Instituti i Gjeoshkencave Energjisë dhe Ujit, e cila raporton madhësinë e lëkundjeve sipas magnitudës lokale, ndërsa disa agjenci raportojnë madhësinë e lëkundjeve sipas magnitudës vëllimore të valëve, sikundër ka ndodhur edhe sot kur është raportuar madhësia e tërmetit 4.5, ndërkohë që sipas magnitudës lokale është regjistruar 4.


Ndryshimi sipas Dunit është kur të njëjtën distancë e raportojmë me kilometra dhe milje.


Psikologët u kërkojnë qytetarëve që të heqin aplikacionet që tregojnë lekundjet e tokës nga telefonat e tyre pasi ndikon në rritjen e stresit.


Etiketa: ,

Pas