Aktualitet

Testimi i gjerë i popullatës, OBSH: Jo gjithmonë i dobishëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:55 - 27/08/20 |
mapo.al

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë një deklaratë të re në lidhje me procesin e testimit të popullsisë për koronavirusin.

E ndërsa përsërit se testimi i rasteve me Covid dhe nxjerrja e shpejtë e rezultateve është shumë e rëndësishme për të kontrolluar pandeminë, OBSH shprehet se testimi i gjerë i popullsisë jo gjithmonë është i dobishëm.


Epidemiologia Maria Van Kerkhove deklaroi se agjencia rekomandon testimin e rasteve të dyshuara dhe kontakteve të tyre nëse është e mundshme, në të kundërt i gjithë fokusi duhet të jetë te personat me simptoma.
Ndërsa kreu i programit për emergjencat, Mike Ryan vlerëson se një program i gjerë testimi për popullsinë shpenzon një sasi shumë të madhe resursesh.


Këto komente vijnë disa ditë pasi Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve deklaroi se njerëzit që janë ekspozuar ndaj Covid-19, por që janë asimptomatikë nuk kanë nevojë për testim, duke surprizuar në këtë mënyrë shumë doktorë dhe politikanë.

Lexo edhe :  Pse i harruam në pandemi? - Gratë kanë të drejtë të jetojnë pa frikë, në çdo kohë, kudo

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas