Aktualitet

The Guardian: Biden-it i duhet vetëm të ruajë avantazhin në dy shtete


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:04 - 04/11/20 |
mapo.al

Me Wisconsin, Joe Biden, i nominuari demokrat mund të fitonte zgjedhjet vetëm duke mbajtur kryesimin e tij në Nevada dhe Michigan.


Kjo pasi sipas The Guardian, nëse Biden do të fitonte në Nevada dhe Michigan pasi siguroi Wisconsin, numërimi i votave të tij elektorale do të ishte 270, numri i nevojshëm për të qenë i pari i Shtëpisë së Bardhë.


Zyrtarët e Miçiganit vazhdojnë të numërojnë fletët e votimit të vlefshme, megjithëse ekipi i fushatës së Donald Trump tha se ka ngritur një proces gjyqësor për “ndalimin e numërimit” në shtet.Ndërkohë, po sipas The Guardian, Nevada pritet të ofrojë një azhurnim mbi numërimin e votave nesër në mëngjes.
Këshilltarja e lartë e fushatës së Joe Biden, Anita Dunn theksoi përsëri këtë pasdite se ekipi i fushatës së tij është i sigurt se ata do të marrin 270 vota elektorale. 

LEXO EDHE: 

Hap drejt fitores, demokrati Biden fiton Uiskonsin

Zgjedhjet në SHBA – Biden thyen rekordin e votave të Barack Obama

1


Etiketa: , ,

Pas