KMR

The Simpsons/ Ja 13 parashikimet që janë bërë nga seriali i animuar


               Publikuar në : 10:35 - 08/07/19 |
mapo.al

Seria e animuar The Simpsons ka plot 30 vjet qëkur është krijuar nga kompania Fox, si krijim i Matt Groening. Familja më e famshme e animuar, është një përshkrim satirik i jetës së klasës punëtore, i përbërë nga personazhet si: Homeri, Marge, Lisa, Maggie.


Shfaqja është vendosur në qytetin imagjinar Springfield dhe parodizon kulturën dhe shoqërinë amerikane, televizionin dhe ekzistencën njerëzore.Gjatë transmetimit gati 30-vjeçar, seritë rreth familjes më të famshme botërore të animuar kanë aluduar në shumë ngjarje të jetës reale para se të ndodhnin: Presidenca Trump, sulmin e kullave binjake, 9/11 dhe, më së fundi, marrja e Kompanisë 20th Century Fox nga Disney.

Hidhini një sy parashikimeve:

Loja Farmville (epizodi Bart Carny- 1998)

Parashikimi për zbulimin e Apple I-pod ( episodi Bart After Dark – 1996)

Teknologjia e së ardhmes ( në shumë episode Simpsons inkuadrojnë në seritë e tyre produkte të teknologjisë, si smart watch, smartfonë, tabletë etj)

Mutacionet vegjitariane ( epizodi Tommaco- 1999)

Presidenca e Donald Trump-it (Epizodi Bart to the future)

Parashikimi korrekt i lojës Super Bowl mes Washingon Redskinvs. Dallas Cowboys (episodi Lisa the Greek)

Blerja e Kompanisë 20th Century Fox nga Disney. When you dish once a star)

Orët digjitale smart (episodi Lisa’s wedding)

Skandali në FIFA për aferën e korrupsioni (episodi You don’t have to live like referee)

Performanca e Lady Gaga, në SuperBowl (episodi Lisa goes Gaga)

Virusi Ebola (episodi Lisa’s sax)

Çmimi Nobel i fituar nga Bengt R. Holmstrom në ekonomi (episodi Elementary School Musical)

Skandali i spiunazhit nga NSA (episodi The Simspon Movie).


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas