Aktualitet

Thirrje për protesta të armatosura, FBI përgjon bisedat online


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:10 - 15/01/21 |
mapo.al

FBI po ndjek “një numër të gjerë komunikimesh në internet” duke përfshirë thirrjet për protesta të armatosura ditën e përurimit të Presidentit Joe Biden.


Drejtori i FBI, Chris Wray, pas trazirave në Capitol në 6 janar, shprehu shqetësimin e tij për potencialin e dhunës dhe protesta në Washingon dhe në qytetet e tjera të vendit, në ditën e betimit të Biden.


Kjo ngjarje mund të mbledhë njerëz të armatosur përreth ndërtesave qeveritare.Wray tha: “Ne po ndjekim individë të cilët mund të kenë qëllim përsëritjen e së njëjtës lloj dhune që pamë javën e kaluar,” duke shtuar se që nga 6 janari FBI ka identifikuar mbi 200 të dyshuar.“Ne e dimë kush je. Nëse jeni atje, një agjent i FBI-së do vijë t’ju gjejë”.

Lexo edhe :  VIDEO/ Çfarë tha Rama që ngriti në këmbë kadetët amerikanë?


Zyrtarët po rivlerësojnë planet e tyre të sigurisë për shënjestra me rrezik të lartë dhe policia në qytetet kryesore po përgatitet të vihet në gatishmëri nëse është e nevojshme.

Një buletin i FBI në fillim të kësaj jave paralajmëroi për protesta të mundshme të armatosura në të 50 shtetet e SHBA.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas